Produktbeskrivelse
Chromoly Steel Tubing er lavet af materialer af høj-kvalitet, inklusive 4130 og 4140. AISI 4130 og AISI 4140 er de mest almindeligt anvendte krom-molybdænstålkvaliteter i ingeniørmaskiner.
Vores 4130 chrom-molybdænrør er smedet ved temperaturer mellem 950 grader og 1230 grader og udviser fremragende mekaniske egenskaber ved både rumtemperaturer og høje temperaturer. De har også et lavt kulstofindhold, hvilket gør dem nemme at svejse og fremragende bearbejdelighed, hvilket letter bukning, svejsning, boring og anden bearbejdning.
4140 har dårligere bearbejdelighed og svejsbarhed, hvilket kræver forvarmning før svejsning og varmebehandling efter svejsning. 4140 har dog en overlegen høj-temperaturmodstand og forbliver ubrudt i 2000 timer ved 600 grader.
Produktspecifikationer
| Standarder | ASTM A519 |
| Stålkvaliteter | 1010 1012 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1025 1026 1030 1035 1040 1045 1050 1518 1524 1541 1330 4130 4137 4140 |
| Tilsvarende standarder | EN 10297-1 25CrMo4 / 34CrMo4 / 42CrMo4; DIN 1,7218 / 1,7225; JIS SCM415 / SCM420; GB 30CrMo / 42CrMo |
| Ydre diameter (OD) | 6 mm – 323 mm (0,24 tommer – 12,7 tommer) |
| Vægtykkelse (WT) | 1 mm – 40 mm (0,04 tommer – 1,57 tommer) |
| Længde | 4–12 m, eller kan tilpasses |
| Overfladebehandling | Sort overflade |
| Produktionsproces | Koldtegnet |
| Tilstand | Udglødet, normaliseret, slukket og hærdet (Q&T), stresslindret |
Tilpassede tjenester
- TORICH understøtter præcisionstolerancetilpasningstjenester og tilbyder ikke-standard tilpassede størrelser. Vi leverer længde-skæring med et fejlområde på ±1 mm.
- Vi tilbyder V--formet, U--formet og X--formet affasnings- og bukketjenester; for hydrauliske komponenter understøtter vi afbrænding og indsnævring.
- Vi tilbyder overfladebehandlinger såsom sort finish, bejdsning, oliering, fosfatering, sandblæsning og rust-bestandig belægning og kan udføre intern honing.
Kemisk sammensætning
| Grad | C (%) | Mn (%) | P (%) Maks | S (%) Maks | Si (%) | Cr (%) | måned (%) |
| 4130 | 0.28–0.33 | 0.40–0.60 | 0.035 | 0.040 | 0.15–0.35 | 0.80–1.10 | 0.15–0.25 |
| 4140 | 0.38–0.43 | 0.75–1.00 | 0.035 | 0.040 | 0.15–0.35 | 0.80–1.10 | 0.15–0.25 |
Mekaniske egenskaber
| Ejendom | Tilstand | Trækstyrke (MPa) | Yield Strength (MPa) | Forlængelse (%) | Hårdhed (HB) |
| 4130 | Normaliseret | 560–670 | Større end eller lig med 460 | Større end eller lig med 21 | 143–197 |
| 4140 | Q&T | 850–1000 | Større end eller lig med 655 | Større end eller lig med 18 | 197–255 |
Mulige alternative karakterer
- 20CrMo er et lavt-legeret chrom-molybdænstål med en omkostningsfordel. Det bruges almindeligvis i entreprenørmaskiner, transmissionskomponenter til biler og dele til tungt udstyr.
- 25CrMo4 er en ækvivalent kvalitet til 4130, der tilbyder lignende styrke og svejsbarhed. Det bruges ofte til at fremstille aksler, gear og andre dele, der er udsat for høj belastning og slid.
- Til applikationer, der ikke kræver for høj styrke, er AISI 1026 et velegnet valg. Det er omkostningseffektivt-, og dets hårdhed og slidstyrke kan forbedres gennem bratkølende processer, hvilket gør det velegnet til det mekaniske område.
anvendelsesområder
4130 og 4140 er de mest udbredte materialer inden for ingeniørmaskiner.
Blandt dem er 4130 stål mere velegnet til strukturelle komponenter i ingeniørmaskiner og rammekonstruktioner af landbrugstekniske maskiner på grund af dets forarbejdningsydelse.
4140 bruges ofte til at fremstille tunge maskiner, herunder hydrauliske cylindre, ruller, rammer, stifter og forskellige værktøjsarmaturer.
Produktudstilling


Test udstyr



Fabriksudstyr

Bejdseudstyr


Produktpakke
Vi tilbyder en bred vifte af emballagemuligheder, herunder plastik endehætter, vævede poser, trækasser og jernrammer. Tilpassede emballageløsninger, logo-branding og andre personlige krav er også tilgængelige for at imødekomme specifikke kundebehov.



FAQ
Q: Hvilket stål har højere styrke, 4130 eller 4140?
A: Generelt har 4140 en højere styrke. 4140 har et kulstofindhold på 0,38-0,43%, højere end 4130's 0,28-0,33%. Efter anløbning udviser 4140 typisk højere træk- og flydespændinger end 4130, hvilket gør den mere velegnet til komponenter, der tåler høje belastninger.
Q: På gravemaskiner, hvilke dele passer til 4130 og hvilke til 4140?
A: Ikke-primærlast-bærende komponenter, såsom hydrauliske slangestøtter og små konstruktionsdele, kan bruge 4130 stål, mens primære lastbærende strukturelle komponenter som gravemaskinens bom og arm kræver 4140.
Spørgsmål: Hvilke industrier bruger typisk ASTM A519 chrom-molybdænstålrør?
A: Almindeligvis brugt i bilfremstilling, rumfartskomponenter, minedrift og boremaskiner og industriel maskinfremstilling.
Populære tags: chromoly stålrør, Kina, leverandører, producenter, fabrik, tilpasset, engros, pris, OEM, mølle, producent, til salg














